Za svakog radnika poslodavac mora evidentirati 18 stavki

Bez autora
Jul 18 2010

Osamnaest stavki svakoga dana poslodavci bi trebali evidentirati za svakoga svog radnika samo kako bi evidentirali radno vrijeme. Tako su, primjerice, i srijedom i subotom poslodavci obvezni bilježiti da njihovi zaposlenici tih dana nisu odradili nijedan sat rada nedjeljom. Nelogičnosti je još: i za administrativne tajnice koje imaju fiksno osmosatno radno vrijeme, primjerice, svakoga se dana upisuje “pripravnost i rad po pozivu” iako to prema opisu svog posla nikada neće imati. I sindikati i poslodavci uvjereni su da je riječ o administriranju koje je samo sebi svrha, a resorni ministar Đuro Popijač obrazlaže da nije riječ o hrvatskom unikatu. Dapače. Riječ je o pravilniku koji smo donijeli nakon posljednjih izmjena Zakona o radu kada je taj dokument usklađen s propisima Europske unije. Kada je pravilnik napravljen, poslan je svim zainteresiranim stranama. I nitko nije imao nikakvih prigovora. Uvijek je to tako. Nema prigovora dok sve nije gotovo.

Za svakog radnika poslodavac mora evidentirati 18 stavkiOsamnaest stavki svakoga dana poslodavci bi trebali evidentirati za svakoga svog radnika samo kako bi evidentirali radno vrijeme.

Tako su, primjerice, i srijedom i subotom poslodavci obvezni bilježiti da njihovi zaposlenici tih dana nisu odradili nijedan sat rada nedjeljom.

Nelogičnosti je još: i za administrativne tajnice koje imaju fiksno osmosatno radno vrijeme, primjerice, svakoga se dana upisuje “pripravnost i rad po pozivu” iako to prema opisu svog posla nikada neće imati.

Nije bilo prigovora

I sindikati i poslodavci uvjereni su da je riječ o administriranju koje je samo sebi svrha, a resorni ministar Đuro Popijač obrazlaže da nije riječ o hrvatskom unikatu. Dapače.

– Riječ je o pravilniku koji smo donijeli nakon posljednjih izmjena Zakona o radu kada je taj dokument usklađen s propisima Europske unije. Kada je pravilnik napravljen, poslan je svim zainteresiranim stranama. I nitko nije imao nikakvih prigovora. Uvijek je to tako. Nema prigovora dok sve nije gotovo – kaže ministar gospodarstva Đuro Popijač koji je pravilnik i potpisao.

EU doista propisuje vođenje detaljne evidencije radnog vremena kako bi se zaštitili radnici, ali hrvatska je inačica – slažu se i radnici i poslodavci – primjer pretjerivanja.

– Ispunjavati toliko papirologije doista je suludo – kaže Petar Lovrić, čelnik Udruge malih i srednjih poduzetnika pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca.

– Načelno, Zakon o radu je dobar, ali došli smo do toga da ne pomaže ni radnicima ni poslodavcima.

Došli smo do apsurdne situacije u kojoj je veći grijeh kad se u svim tim silnim papirima potkrade gramatička pogreška nego kad poslodavcu u tvrtki zateknu radnika na crno – kaže Lovrić.

Previše administriranja

Ističe da nije problematična samo evidencija o radnom vremenu nego kao primjer pretjerivanja navodi i evidenciju godišnjih odmora koja također vrvi situacijama u kojima kazne vrebaju zbog gramatičkih pogrešaka.

– A ja sam mislo da se inspekcije trebaju baviti kriminalcima koji drže radnike na crno – zaključuje Lovrić.

Sindikati također nisu zadovoljni pravilnikom iako se u Ministarstvu gospodarstva može čuti da je pravilnik u ovom opsegu donesen baš na njihovo inzistiranje.

– Riječ je o pretjeranom administriranju koje propisuju birokrati kako bi uspjeli zadržati stanje u kojemu su oni sami sebi svrha – kaže Ozren Matijašević iz Hrvatske udruge sindikata i napominje da je sporni pravilnik već zapeo za oko sindikalcima te da će uskoro zatražiti da se evidencije radnog vremena pojednostavne do one mjere kada će biti svrhovite.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik